1PF 067 62
- Typ reprosústavy: 1PF 067 62
- Osadenie: ARN 5604; ARV 161
- Impedancia [Ohm]: 4
- Maximálny príkon [W]: 10
- Špičkový hudobný príkon [W]: 75
- Kmitočtový rozsah [Hz]: 50 – 18 000
- Rozmery [mm]: 340 × 230 × 200 (v × š × h)
- Vnútorný objem [l]: cca 9
- Typ ozvučnice: uzavretá
- Hmotnosť [kg]: 6 – 6,5
- Tlmenie: tlmiace rúno alebo vata
- Výroba: cca 1981 – 1985
Vyrábala Tesla Bratislava v spolupráci s nábytkárskym podnikom Mier n.p. Topoľčany, závod Uhrovec, približne v rokoch 1981 – 1985 ako odporúčané príslušenstvo k niektorým prístrojom zo svojej produkcie (Moderato 1037A, Sextet 637A, ...).
Tesla 1PF 067 62 je dvojpásmová reproduktorová sústava triedy hi-fi, určená na kvalitnú reprodukciu hudby a reči v bytových podmienkach.
Tvorí ju hlbokotónový reproduktor ARN 5604 (Ø 165 mm) určený na prenos nízkych a stredných kmitočtov, vysokotónový reproduktor ARV 161 (Ø 90 mm) určený na prenos vysokých kmitočtov a uzavretá drevená ozvučnica. V jej prednej časti sa nachádza odnímateľná ochranná plastová mriežka.
Predná stena nerozoberateľnej ozvučnice je zhotovená z brúsenej latovky s hrúbkou +/- 16 mm a je namorená na čierno. Ostatné steny sú z 15 mm hrubej dyhovanej drevotriesky. Reproduktory sú pripevnené z vonkajšej strany a ich styčné plochy s prednou stenou sú utesnené hmotou Colorplast. Pripojovací kábel je pevnou súčasťou reprosústavy. Reprosústava je vybavená dvojpásmovou frekvenčnou výhybkou 12/12 dB/oct, umiestnenou na vnútornej strane zadnej steny. Reproduktory sú zapojené so zhodnou polaritou.
DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE:
Existujú dve základné koncepcie dvojpásmových reproduktorových sústav s týmto vzhľadom, ktoré navonok vyzerajú identicky, ale obsahujú iné modely hlbokotónových reproduktorov, majú iné elektrické zapojenie a rozdielny zvukový prejav. Preto je nutné ich rozlišovať. Zásadne sa neodporúča ich kombinovanie a súčasné použitie na stereofónnu reprodukciu, vždy treba použiť iba sústavy rovnakej koncepcie:
- 1PF 067 62 / 1PF 067 70. Tieto dva typy reprezentujú novšiu koncepciu s dvojpásmovou frekvenčnou výhybkou a novším hlbokotónovým reproduktorom ARN 5604. Majú menšiu citlivosť. Ich zvuk je v strednom frekvenčnom pásme jemnejší a podľa vlastností konkrétneho použitého modelu hlbokotónového reproduktora ARN 5604 môžu mať tvrdšie podanie hlbokých tónov. Niektoré ojedinelé série majú prednú plastovú mriežku hnedej farby, namiesto čiernej.
- 1PF 067 33 / 1PF 067 37 / 1PF 067 40. Tieto typy sú staršej koncepcie, pretože majú iba kondenzátor pre vysokotónový reproduktor. Majú väčšiu citlivosť. Ich zvuk je v strednom frekvenčnom pásme výraznejší a staršie typy použitých hlbokotónových reproduktorov ARN 567 / 565 môžu mať v danom vnútornom objeme aj lepšie podanie hlbokých tónov. Doposiaľ je známych niekoľko sérií 1PF 067 40, ktoré dostali prednú plastovú mriežku tmavosivej farby, namiesto čiernej a obsahujú prvý modrý model reproduktora ARN 5604 (technicky totožný s predchodcom ARN 565).
Odporúčaná údržba:
- Kontrola / výmena kondenzátorov.
Podmienky na prevádzku:
- Teplota prostredia: cca 10 – 35 ˚C
- Vlhkosť vzduchu: 40 – 70 %
1PF 067 62 s frekvenčnou výhybkou, na pohľad na nerozoznanie od 'kondíkovej' 33-ky.
Dizajn odolnej plastovej mriežky niektorým ľuďom prekáža. Masívna mriežka poskytuje maximálne účinnú ochranu, ale v prípade potreby sa dá odmontovať.
Vyklápa sa po odtočení 6 samorezných skrutiek po jej obvode - v rohoch a uprostred.
Hlbokotónový reproduktor ARN 5604. Ide o novší model, ktorý má veľký vrchlík a vývody cievky na zadnej strane membrány. Počas výroby sa do tejto 1PF-ky osádzali rôzne modely tohto reproduktora - od modelu s malým vrchlíkom, cez model s veľkým vrchlíkom a vývodmi vpredu, až po ARN 5604A.
Vysokotónový reproduktor ARV 161 s hlavičkami skrutiek, nafarbenými čiernou farbou.
Prečo sa vlastne skrutky a úchyty reproduktorov, ako aj celé predné steny farbili čiernou farbou? Aby sa ani pri takomto pohľade a osvetlení pod mriežkou nič nelesklo. To farbenie v sériovej pásovej výrobe nebývalo úhľadné, neraz sa z čiernej farby ušlo aj membránam, ale spomínaný účel to v zásade splnilo. Nebol totiž predpoklad, že sústavy, ako súprava dizajnovo zladená s príslušným (gramo)rádiom, sa budú používať bez mriežok.
Do vnútra sa dá dostať len cez otvor v prednej stene po odmontovaní hlbokotónového reproduktora. Ako výplň ozvučnice je použitá vata (niekedy tlmiace rúno).
Toto je zvláštna verzia výhybky, ktorá okrem krabicových kondenzátorov obsahuje aj olejové, pripevnené do prednej steny pomocou držiakov ...
Iná verzia výhybky, ktorá pozostáva iba z krabičákov. Hodnoty kapacít sú samozrejme zhodné, ako má predošlá verzia.
Detailný pohľad na výhybku, čisto krabičákovú.
Zrekonštruovaná výhybka s novými zvitkovými kondenzátormi.
© Peter K., 2018
Niektoré fotografie poskytol p. Ivan Nemčovský.